piątek, 29 marca 2013

Babka pomarańczowa ucierana

I mi Wielkanoc obcą nie jest, także chociaż jakiś przepis wypróbować musiałam ;-) Padło na babkę, bo chyba nie znam osoby która w założeniu wszelkich ciast nie lubi. Ja babki lubię, w gazetce dorwałam przepis który mi podpasował wyglądem i składnikami, także postawiłam na niego :-)

Przepis pochodzi z "gazetki-książeczki" Wielkanoc, którą w kioskach można było (lub nadal można) dostać, pod patronatem Faktu o dziwo ;-)


Strona z przepisem wygląda tak :


Przepisany :

szklanka cukru
25 dag masła
5 jajek
szklanka mąki
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
łyżeczka proszku do pieczenia
cukier waniliowy
pomarańcza
tłuszcz i bułka tarta do formy
kandyzowana skórka pomarańczy

na lukier :
10 dag cukru pudru
2-3 łyżki soku z pomarańczy

środa, 27 marca 2013

Sałatka serowa z pieczarkami

Wrzucam przepis możliwie szybko, bo mama się dopominała, gdyż w domu sałatka okazała się hitem ;-) Ojciec stwierdził, że jest tak dobra i tak ma zbilansowany smak, że by się mogła sprzedawać! Nie dziwi mnie to specjalnie, bo właśnie odtworzyłam sałatkę którą kupiłam niegdyś od Pani Kanapki ;-) Dopowiedziała mi który i gdzie ser kupić, trochę pokombinowałam, podorzucałam składników i voila! Mamy pyszną sałatkę.
Nadaje się też na Wielkanocny stół, na którym po słowach Mamy, wiem że zagości :-) A i jak widać dobrze też się do pracy taką wynosi ;-)

Kupiona sałatka wyglądała tak :

Składniki :

Ser grecki kanapkowy (do dostania z tego co wiem tylko w Tesco)
Jajka (ja użyłam 3)
Pieczarki marynowane
Kukurydza z puszki
Papryka (czerwona najlepsza, kontrastuje z resztą)
Pieprz
Sól
Majonez

Wykonanie :

Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i kroimy w kosteczkę.
Ser kroimy w nie zbyt małą kostkę (tak 0,5 - 1 cm bok).
Pieczarki w kostkę lub słupki, jak kto woli, byle nie za drobno, żeby były w sałatce wyczuwalne.
Paprykę kroimy drobno, żeby dała kolorowe punkciki sałatce.
Kukurydzę z puszki (kilka łyżek) przecedzamy i dodajemy do miski z resztą składników. 
Trochę pieprzu, soli i majonezu i gotowe.

piątek, 22 marca 2013

Brownies - Bezmączne murzynki z orzechami

Chyba po miesiącu się zebrałam, żeby dodać ten przepis!
Jeszcze nigdy nie próbowałam robić typowych brownies (czyli moim zdaniem na polskie - murzynków), a że typowo nie lubię spędzać na pieczeniu nie wiadomo ile czasu skusiłam się na przepis z książki Nigella Ekspresowo, zamieszczony też na jej stronie internetowej :-) No i przepis nie jest taki banalny jak mi się wydaje przynajmniej, bo nie ma w tych ciastkach mąki! Taki psikus.
Więc jak ktoś wyprosił mąkę ze swojego życia, ale ciasta nie, to może spróbować tego przepisu.

Przepis z którego skorzystałam : http://www.nigella.com/recipes/view/flourless-chocolate-brownies-with-hot-chocolate-sauce-22

Przetłumaczony przeze mnie przybrał taką formę (pominęłam czekoladowy sos którego nie robiłam) :

Na 16 kwardatów

225 gram ciemnej czekolady (minimum 70%)
225 gram masła 
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii 
200 gram cukru pudru
3 średnie jajka (ubite)
150 gram zmielonych migdałów 
100 gram orzechów włoskich (posiekanych)

Rozgrzej piekarnik do 170°C. Rozpuść czekoladę i masło na małym ogniu w patelni o grubym dnie.
Zdejmij patelnię z ognia, dodaj wanilię i cukier, wymieszaj, niech lekko przestygnie.
Wbij jajka do patelni razem z migdałami i posiekane orzechy. Masę przelej do kwadratowej formy o bokach 24 cm, najlepiej aluminiowej.
Piecz w piekarniku 25-30 minut, w tym czasie wierzch się zetnie, ale środek dalej pozostanie "lepki".
Jak ostygnie, potnij ostrożnie 4 w dół i 4 w poprzek, alby powstało 16 kwadratów.

niedziela, 17 marca 2013

Szybka tarta z mozzarellą i szynką

Ostatnio zrobiłam jedną tartę na bazie ciasta francuskiego i padło na przepis Pascala z kuchni Lidla ;-) co prawda tamta wersja jest z łososiem, ale po komentarzach pod przepisem jako że tarta wyszła mdła, jak i że tartę z łososiem robiłam chwilę temu(muszę się zebrać i dodać przepis w końcu), zdecydowałam się nieco zmodyfikować przepis na moje lubienie. I zobaczcie co mi wyszło...
Link do przepisu oryginalnego : http://kuchnialidla.pl/product/Szybka-tarta-z-lososiem-mozzarella-i-pomidorami

Przepis po moich zmianach wygląda tak (biorąc pod uwagę formę do tarty o średnicy 21 cm) :

ciasto francuskie: 200 g
jajka: 4 szt.
śmietana 30%: ok. 100 ml
pomidory sparzone, zahartowane, bez skórek, bez gniazd, pokrojone w drobną kostkę : 340 g (ja dałam 1 puszkę)
szynka szwarcwaldzka : 100 g (zamiast łososia)
natka pietruszki : 0,5 pęczka (zamiast szczypiorku)
mozzarella: 185 g
masło: 5 g
mąka: 5 g
sól: do smaku
pieprz: do smaku

Dla 4 osób

Czas przygotowania: 15 min
Czas schłodzenia: 20 min
Czas pieczenia: około 25-30 min

* Przygotuj formę na tartę.
* Rozgrzej piekarnik do 160°C (termoobieg) lub 180°C (góra-dół).

Przygotowanie:


Pokrojone w kostkę pomidory (sparzone, zahartowane, bez gniazd i skórek) odstawiamy na bok. Do miski wbijamy jaja, dodajemy śmietanę oraz szczyptę soli i pieprzu. Całość mieszamy w misce widelcem do uzyskania jednolitej masy. Odstawiamy.

Formę do tarty smarujemy masłem od środka(ja nie posmarowałam, bo silikon, ale stwierdzam po wykonaniu, że i tak powinnam). Odstawiamy na bok.
Schłodzone ciasto francuskie delikatnie wałkujemy z obu stron na blacie posypanym mąką (rozwałkowane ciasto musi być cienkie). Formę wykładamy ciastem, które dokładnie dociskamy do dna i brzegów formy. Spód ciasta nakłuwamy widelcem. Za pomocą wałka usuwamy wystające brzegi ciasta (formę z ciastem możemy również wstawić do zamrażalnika na około 20 min w celu uzyskania lepszego efektu).

Na cieście rozkładamy szynkę, pokrojoną mozzarellę (tworzymy wachlarz z kawałków szynki i mozzarelli) i wszystko posypujemy szczypiorkiem. Dodajemy pokrojone w kosteczkę pomidory (ja pomidory wymieszałam z masą jajeczno-śmietanową i niecałą połowę wylałam na dno, ułożyłam warstwę serowo-szynkową i na to znowu masa pomidorowo-jajeczno-śmietanowa). Doprawiamy solą i pieprzem, zalewamy mieszanką jajek i śmietany.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160°C (termoobieg) lub 180°C (góra-dół) przez około 20-25 min (aż do całkowitego ścięcia się masy z jajek i śmietany).


czwartek, 14 marca 2013

Drobny makaron z salami

Miał być "tydzień tarty", ale mam ostatnio tyle na głowie, że się nie wyrabiam z niczym, tym bardziej z dodawaniem przepisów. I brak czasu zaprowadził mnie do właśnie tego dania.

Oglądając na tvnplayerze Kuchnie Nigelli zawsze robię się głodna... tym razem przepis testuje z odcinka "wiesz, że to ma sens" na makaron z sosem pomidorowym z salami i białą fasolą, biorąc pod uwagę istnienie w przepisie salami jest duża szansa, że ktoś poza mną w domu to będzie jadł ;-P

Link do przepisu z programu w sieci jest dostępny tu : http://www.foodnetwork.com/recipes/nigella-lawson/small-pasta-with-salami-recipe/index.html

Ale z tego co widzę, pochodzi też z książki "Kuchnia - przepisy z serca domu"(chyba wrzucę na wishlistę ;-P), a autorka bloga z linka poniżej przepisała go w polskiej wersji, więc podprowadzam od niej, stąd : http://mojekucharzenie.blox.pl/2011/03/Drobny-makaron-z-salami-wg-Nigelli.html

Przekopiowany przepis :

Czas przygotowań:  17 min
Czas gotowania:  25 min

Poziom trudności:  Proste
Ilość porcji:  3 do 4


Składniki :
300 g makaronu ditalini lub mezzi tubetti [ u mnie creste di gallo czyli falbanki ]
75 g (ok.15 plasterków) salami, pocietego nożyczkami w paski
1 puszka ( 400 g ) krojonych pomidorów + pół puszki wody
1 puszka ( 400 g ) białej fasolki, opłukanej i odsączonej
2 łyżki masła
1 boquet garni ( czyli natka pietruszki + liść laurowy + tymianek, związane w pęczek ) - nie miałam świeżego tymianku, więc zastąpiłam go 1 łyżeczką suszonego

Zagotować wodę na makaron i obficie posolić. Wrzucić makaron i ugotować al dente (ok.10 minut).

W tym czasie zająć się przygotowaniem sosu. Spory rondel o grubym dnie lub głęboką patelnię rozgrzać i wrzucić paski salami. Smażyć przez 1-2 minuty na średnim ogniu, mieszając drewnianą łyżką.

Dodać pomidory, a do puszki wlać połowę objętości wody, wypłukać i wlać do rondla. Włożyć 1 łyżkę masła i dobrze zamieszać drewnianą łyżką, potem dorzucić boquet garni oraz odsączoną fasolę i gotować na średnim ogniu, aż makaron będzie gotowy.

Tuż przed odcedzeniem makaronu nabrać trochę wody z gotowania i zachować (przyda się do rozrzedzenia sosu).  Wylać makaron na durszlak, odcedzić.

Wmieszać odcedzony makaron do sosu, zdjąć z ognia i dodać resztę masła. Jeżeli sos jest zbyt gęsty, dolać nieco zachowanej wody z gotowania makaronu i zamieszać. Odstawić na 2 minuty i podawać, usuwając przedtem bouquet garni.

poniedziałek, 11 marca 2013

Tarta znad Missisipi czyli Błota Missisipi

Szukając przepisu na ciastka czekoladowe/kakaowe natrafiłam na ten przepis na kilku blogach i okazało się, że mam go również w mojej książeczce "Z kuchennej półeczki - Czekoalda", jednak z naprawdę drobnymi odchyłkami (np. ja mam łyżeczki, na blogach są łyżki, oczywiście w innej ilości). No po prostu nie mogłam choć nie spróbować zrobić takiego czekoladowego cuda ;-)


Przepisany :

8-10 porcji

Składniki :

225 g mąki pszennej
2 łyżki kakao w proszku
150 g masła
5 łyżeczek cukru
około 2 łyżek wody

farsz :

175 g masła
350 g brązowego cukru

4 rozkłócone jajka
4 łyżki przesianego kakao w proszku
150 g czekolady deserowej (ja użyłam 100 g mlecznej i 50 g deserowej, żeby nie było zbyt gorzkie)
300 ml śmietany (użyłam 30%)
1 łyżeczka esencji czekoladowej (nie użyłam)

do przybrania :

425 ml bitej śmietany kremówki
gruba tabliczka czekolady

1. Aby przygotować ciasto, należy do miski przesiać mąkę i kakao w proszku. Wcierać opuszkami palców masło, aż masa będzie przypominała zacierki. Wsypać cukier, wlać tyle wody, aby wyrobić miękkie ciasto. Schładzać przez 15 minut.

2. Rozwałkować ciasto na stolnicy lekko oprószonej mąką i wyłożyć nim ceramiczną lub metalową, otwieraną formę do tarty o średnicy 23 cm. Na ciasto położyć aluminiową folię lub pergamin i wsypać fasolę (przeznaczoną wyłącznie do tego celu). Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190 stopni przez 15 minut. Wyjąć fasolę lub folię i pergamin, piec przez kolejne 10 min, aż ciasto będzie kruche.

3. W tym czasie przygotować farsz. W misce utrzeć masło z cukrem na puszystą masę. Stopniowo dodawać jajka i kakao w proszku, nadal ucierając. Roztopić czekoladę, wlać ją do masy, dodać także śmietanę i esencję, dokładnie wymieszać.

4. Wylać masę na upieczony spód ciasta i piec w piekarniku o temperaturze 160 stopni przez 45 minut, albo do chwili gdy farsz się zetnie.

5. Zostawić w formie, aby tarta całkowicie wystygła, potem przełożyć na talerz. Nałożyć bitą śmietanę i schłodzić.

6. Obieraczką do warzyw zeskrobać wiórki z tabliczki czekolady, posypać nimi tartę i schłodzić przed podaniem.

sobota, 9 marca 2013

Sałatka z ryżem i tuńczykiem

Od jakiegoś czasu zalegała mi w lodówce puszka tuńczyka w sosie własnym i tak nie do końca miałam na nią pomysł czy chęci. Nadszedł jednak czas kiedy należało pomyśleć o śniadaniu do pracy, chleba brak, a standardowych składników na sałatkę również, tak więc zaczęłam szperać po necie, w poszukiwaniu sałatki właśnie tuńczykowej. Ostatnio też uzupełniłam zapasy ryżu parboiled (uwielbiam), tak więc już jakieś węgle też aby pożywnie było miałam :-)

Trafiłam na tą stronę i ten przepis : http://pozytywnakuchnia.pl/salatka-z-tunczykiem-i-ryzem/
i uznałam, że należy dać mu szansę :-)

Przekopiowany przepis (lub raczej składniki) :

Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: ok. 25 minut

środa, 6 marca 2013

Corn chowder - kremowa zupa z kukurydzy

Od dawna nosiłam się z zamiarem zrobienia chowdera kukurydzianego, bo zupy opartej głównie na uwielbianej przeze mnie kukurydzy nie jadłam jeszcze. Po przeszpiegach w necie znalazłam na stronie Jamiego Olivera przepis i padło na niego :-)



Link do przepisu :  http://www.jamieoliver.com/recipes/vegetables-recipes/corn-chowder

Przetłumaczony przepis :

Składniki
1 łodyga selera naciowego
1 średnia cebula
oliwa z oliwek
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
1 łyżka mąki 
3 szklanki mleka 1% 
1 średni ziemniak Złoty Yukon, obrany i pokrojony w małe kostki 
3 dymki
2 szklanki mrożonej kukurydzy
1/4 filiżanki świeżego szczypiorku, posiekanego, lub natki pietruszki 


Oderwij liście z łodygi selera i odstaw je na bok. Posiekaj swój seler i cebulę. Rozgrzać oliwę w średnim rondlu na średnim ogniu. Dodać seler (nie liście), cebulę i tymianek. Mieszać, aż warzywa zaczną brązowieć. 

 Posypać mąką warzywa i mieszać przez kilka minut więcej. Wlać mleko, dodać ziemniaki i doprowadzić do wrzenia, mieszając przez cały czas, aby zupa nie przykleja się do dna garnka. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie, ale nie rozgotowane, to trwa około 10 minut. 

 Tymczasem posiekać liście selera, odciąć zielone końce dymki(szczypiorek ;)) i pokrój resztę cienko. Kiedy ziemniaki będą miękkie, dodać kukurydzę, dymkę i listki selera(i zioła). Doprowadzić zupę do wrzenia, a następnie podawać.

poniedziałek, 4 marca 2013

Sałatka cezara z kurczakiem

Staram się choć trochę ograniczyć niezdrowe jedzenie, a ta sałatka jest tak na pograniczu. Jednak jako, że jest to sałatka wychodzę z założenia, że jest zdrowa, smaczna i praaawie bezkaloryczna :-P A w każdym razie lepiej zjeść taką sałatkę na obiad niż pół litrowy kubełek lodów (nie żebym tak robiła, ale może ktoś.. ;-) )
No! To sałatka nęciła mnie już od dłuższego czasu, ale dostać jednocześnie sałatę rzymską, parmezan i anchois to nie takie hop siup, więc musiał nadejść na nią odpowiedni moment po prostu ;-)

Link do strony z przepisem : http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2516/chicken-caesar-salad

I przetłumaczony przepis :

Składniki :
1 średnia ciabatta (albo 4 grube plastry białego chleba)
3 łyżki oliwy z oliwek
2 piersi kurczaka bez skóry i kości
1 duża sałata rzymska, oddzielone liście

Do sosu :
1 ząbek czosnku
2 anchovies z puszki
średni blok parmezanu do starcia (nie zużyjesz go całego)
5 łyżek majonezu
1 łyżka białego octu winnego

Sposób :

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni C. Porwij chleb na duże kawałki, albo jeśli wolisz pokrój nożem do pieczywa. Rozłóż na dużej blasze i pokrop około 2 łyżkami oliwy z oliwek, dopraw solą jeśli lubisz (kryształy z soli morskiej są do tego najlepsze). Piecz przez 8-10 minut obracając kawałki w międzyczasie kilka razy żeby równo brązowiały.

Natrzyj pierś kurczaka pozostałą oliwą i dopraw. Patelnię wstaw na średni ogień na 1 minutę, aż będzie gorąca, ale nie będzie się dymić. Połóż kurczaka na patelni (będzie skwierczeć jeśli jest dostatecznie gorąca) i zostaw na 4 minuty. Odwróć kurczaka i smaż kolejne 4 minuty. Sprawdź czy jest gotowy nacinając lekko ostrzem noża na najgrubszej części, mięso nie powinno być różowe a soki powinny być przejrzyste.

Rozgnieć czosnek płaskim nożem, obierz ze skóry. Przepuść przez rozgniatacz czosnku. Rozgnieć anchovies widelcem na boku małej miski. Dodaj garść sera i pomieszaj z resztą składników dressingu. Dopraw do smaku. Powinien być konsystencji jogurtu - jeśli jest gęstszy rozmieszaj z paroma łyżkami wody.

Skrój ser na cienkie płaty obieraczką. Porwij sałatę w duże kawałki i włóż do dużej miski. Kurczaka pokrój na kawałki wielkości "na kęs" i połowę razem z połową grzanek wymieszaj z sałatą. Dodaj większość dressingu i wymieszaj wszystko palcami. Na wierzch dodaj resztę kurczaka i grzanek, skrop pozostałym dressingiem. Posyp płatami parmezanu i od razu podawaj.

piątek, 1 marca 2013

Ryba zapiekana w sosie z kurkumą i koperkiem

Jako, że staram się jeść zdrowiej, staram się również przekonać do ryb. Nie jestem fanką ryb w ogóle, jedyną akceptowalną dla mnie formą na chwilę obecną jest filet na talerzu lub na ekranie telewizora w programie przyrodniczym.
No ale wysiłek podjęłam, dorsza mrożonego kupiłam, żeby zrobić jak mnie najdzie, no i naszło ;-) I nawet nie było tak źle!

Link do przepisu z którego skorzystałam : http://www.mojegotowanie.pl/przepisy/ryby/zapiekana_ryba_w_koperkowym_sosie

Przekopiowany przepis :

Czas przygotowania: 35 minut

Składniki
2 filety morskiej ryby ( bez skóry i ości )
200 ml śmietany 18 %
4 łyzki posiekanego koperku
ząbek czosnku
łyżka soku z cytryny
2 łyżki białego wina
pół łyżeczki kurkumy
pieprz cytrynowy
sól

Etapy przygotowania

Do małej miseczki wlewamy śmietanę, dodajemy posiekany koperek, przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, białe wino i kurkumę. Dobrze mieszamy. Do żaroodpornego naczynia wkładamy filety rybne natarte solą i pieprzem cytrynowym. Zalewamy uprzednio przygotowanym sosem. Zapiekamy w piekarniku w temperaturze 190 stopni przez 30 minut.  Uniwersalne danie, które pasuje do frytek,  ryżu, ziemniaków a także makaronu.